Προηγούμενη σελίδα.ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Η μάστιγα  του αιώνα

Τα  ναρκωτικά είναι τοξικές ουσίες φυτικές ή χημικές που προκαλούν στον  οργανισμό  διάφορες καταστάσεις: νάρκη, τάση για ύπνο, διέγερση, ένα αίσθημα ευφορίας, αλλά φέρνουν και εξασθένιση στις φυσιολογικές λειτουργίες του νευρικού συστήματος και προκαλούν στους χρήστες εθισμό, μια εξάρτηση και στο τέλος όταν τα στερηθεί ο οργανισμός μας επιφέρουν το στερητικό σύνδρομο. Διαιρούνται σε ήπια, μαλακά (παράγωγα της ινδικής κάνναβης) και σκληρά (παράγωγα του οπίου) και είναι μεγάλη απειλή για τη νεολαία.Ο δράκος των ναρκωτικών...

Τα ναρκωτικά είναι το καταφύγιο των αδυνάτων και των νικημένων.

ΠΑΙΔΙΑ  ΚΑΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Προειδοποιητικά  σημάδια ότι ένα παιδί κάνει χρήση ναρκωτικών:

·        Περίοδοι υπνηλίας και λήθαργου, εναλλασσόμενες με υπερδραστηριότητα και ευφορία.

·        Αλλαγή  στην όρεξη.

·        Σημαντικές μεταπτώσεις στη διάθεση και αλλαγές στην προσωπικότητα.

·        Ασυνήθιστα  μικρές  ή  μεγάλες  κόρες  ματιών  και βαριά  βλέφαρα.

·        Σύγχυση, τραύλισμα και παράλογη συμπεριφορά.

·        Ρίγη.

·        Έλκη γύρω  από την μύτη  και επίμονο φτάρνισμα.

ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Ο  γιατρός σας  ή ορισμένοι σύλλογοι  γονέων

τοξικομανών μπορούν να σας συστήσουν  κέντρα

επανένταξης.

Με  τον περιορισμό της δοσολογίας για αρκετές εβδομάδες,

υπό ιατρική παρακολούθηση, μπορείτε να μειώσετε τα

συμπτώματα στέρησης.

Ο  εθισμός στην ηρωίνη θεραπεύεται μερικές φορές

με απότομη διακοπή της λήψης, και με τη χρήση

μεθαδόνης για να ανακουφίσετε τα συμπτώματα στέρησης.

ΤΑ  ΕΙΔΗ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ

Ελαφρά ναρκωτικά (ψυχεδελικά).

Μαριχουάνα- Χασίς:  Παράγωγα της ινδικής κάνναβης. Καπνίζεται το άνθος (μαριχουάνα) ή η ρητίνη (χασίς) που παρασκευάζεται σε πλακίδια ή κυλίνδρους χρώματος σκούρου καφέ. Το χασίς έχει περιεκτικότητα σε καθαρό ναρκωτικό 40%, ενώ η μαριχουάνα δεν ξεπερνάει το 12%. Δίνουν ένα συναίσθημα ευεξίας, ηρεμίας και εσωτερικής ικανοποίησης. Οι έννοιες του χώρου και του χρόνου αλλοιώνονται. Αποτελούν κοινωνικό κίνδυνο γιατί ανοίγουν το δρόμο στη δοκιμή των σκληρών ναρκωτικών όπως η ηρωίνη και η μορφίνη. Είναι πολύ διαδεδομένα ειδικά στις ανατολικές χώρες.

Σκληρά ναρκωτικά (οπιώδη, αμφεταμίνες).

Όπιο, Ηρωίνη, Μορφίνη:  Ναρκωτικά που προκαλούν γρήγορη εξάρτηση και εθισμό. Οι χρήστες τους  γίνονται σκλάβοι των ναρκωτικών αυτών, μέσα σε λίγες μέρες και κάνουν τα πάντα για να τα προμηθευτούν από τους εμπόρους ναρκωτικών. Η ευεξία και η υποτιθέμενη ευτυχία που προσφέρουν πληρώνονται με τρόπο φοβερό: με γρήγορη ψυχοσωματική καταστροφή και με απώλεια κάθε ηθικής αξίας.

Κοκαΐνη: Η κοκαΐνη παράγεται από τα φύλλα του φυτού κόκα. Είναι διεγερτικό  και δημιουργεί μεγάλη ευφορία, ακόμη και παραισθήσεις. Στις επιδράσεις περιλαμβάνονται διαστολή των ματιών, τρεμούλα και αϋπνία. Η συχνή εισπνοή από τη μύτη μπορεί να τη βλάψει.

LSD:  (Λυσεργικό οξύ). Το πιο γνωστό παραισθησιογόνο. Το ναρκωτικό που διαστέλλει τη συνείδηση. Ενας μεγάλος κίνδυνος για τους νέους, που δεν είναι έτοιμοι να εντιμετωπίσουν τις επιδράσεις του. Η λήψη του προκαλεί τροποποίηση στην αντίληψη της πραγματικότητας.

Ιστορικό | Διδακτικό προσωπικό | Αρθρογραφία | Πειραματικό Βήμα

Προγράμματα | Εκδηλώσεις | Θέατρο | Μαθητές | Εργασίες Μαθητών | Η Λέσβος