Προηγούμενη σελίδα.ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ ΚΑΙ ΜΝΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΛΕΣΒΟΥ

Κάστρο Μυτιλήνης. Διακρίνεται ο θυρεός των Γατελούζων.
  1. Το κάστρο της Μυτιλήνης. Ανακαινίστηκε από τον Φραγκίσκο Γατελούζο το 1373 μ.Χ. Εκτός από τα τείχη σώζονται πολλές υπόγειες στοές, δεξαμενή και τα οικόσημα των Γατελούζων. Στην περιοχή ανιχνεύονται κτίσματα της Αρχαίας Μυτιλήνης από τον 6ο αιώνα π.Χ.

Αποψη του κάστρου της Μυτιλήνης.
Το Αρχαίο Θέατρο της Μυτιλήνης.
  1. Το Αρχαίο Θέατρο Μυτιλήνης. Βρίσκεται στην περιοχή της Αγίας Κυριακής. Η χωρητικότητά του ήταν 15.000 θέσεις και σε ότι αφορά την ακουστική του θεωρείται εφάμιλλο της Επιδαύρου.
Αποψη του κάστρου της Μυτιλήνης.
Το Ρωμαϊκό Υδραγωγείο.
  1. Το Ρωμαϊκό Υδραγωγείο Μόριας. Κοντά στο χωριό Λάμπου Μύλοι σώζονται τμήματα του υδραγωγείου από τον 3ο αιώνα μ.χ. καμωμένα από Λεσβιακό γκρίζο μάρμαρο. Το υδραγωγείο ξεκινούσε από την Αγιάσο και έφτανε στην Μυτιλήνη.
Η ιχθυοδεξαμενή στο Μακρύ Γιαλό.
Ειδώλιο Ερωτα που βρέθηκε στο Ιερό της Αφροδίτης.
  1. Το κάστρο της Μήθυμνας. Ανακαινίσθηκε την εποχή των Γατελούζων.
Το κάστρο της Μήθυμνας.
Αποψη του Ναού των Μέσσων στην Καλλονή.
  1. Ο Ναός των Μέσσων στην Καλλονή. Στο κέντρο της Λέσβου,  ήταν το Θρησκευτικό κέντρο των Αιολέων. Από τον 4ο αιώνα π.Χ.
Παλαιοχριστιανική βασιλική Αγίου Γεωργίου του Χαλινάδου. Κοντά στην Αγ. Παρασκευή.
Απολιθωμένος κορμός δένδρου στο Σίγρι.
  1. Οικισμός 3000 π.Χ. στη Θερμή.  Οικισμός από την εποχή του Χαλκού.

Παναγία Τρουλλωτή. Πύργοι Θερμής. Ο Ναός κτίστηκε περί το 804 μ.Χ.
Κορμός απολιθωμένου δένδρου.
  1. Αρχαία Πύρρα στην Αχλαδερή. Κεντρική Λέσβος. Διακρίνονται ερείπια της βουλιαγμένης από σεισμό πόλης  μέσα στη Θάλασσα.
Η γέφυρα της Κρεμαστής, στην Αγία Παρασκευή.
Προχοϊδα στο Παλαιό Μουσείο Μυτιλήνης. 2ος αιών π.Χ.
  1. Ακρόπολη Ερεσσού.
Το άγαλμα της Σαπφούς.
 Ανάγλυφο από Ρωμαϊκή σαρκοφάγο, βρέθηκε στους Λάμπου Μύλους.
  1. Αρχαιολογικά ευρήματα Γέρας. Στα Θέρμα της Γέρας βρέθηκαν τα θεμέλια αρχαίου κτίσματος του Ιερού της Ηρας.
Από το Αρχοντικό της Βαρελτζίδαινας στην Πέτρα.
Μαρμάρινο ανάγλυφο. Νέο Μουσείο Μυτιλήνης.
  1. Ναός της Κλοπεδής. Υπολείμματα κτισμάτων Αιολικού Ναού του Απόλλωνα. Κεντρική Λέσβος.
Αιολικό κυονόκρανο, από τον Ναό της Κλοπεδής.

Ιστορικό | Διδακτικό προσωπικό | Αρθρογραφία | Πειραματικό Βήμα

Προγράμματα | Εκδηλώσεις | Θέατρο | Μαθητές | Εργασίες Μαθητών | Η Λέσβος