Προηγούμενη σελίδα.Ιεροί Τόποι και Προσκυνήματα της Λέσβου.

• Ιερά Μονή Αγίου Ραφαήλ στη Θερμή. Βρίσκεται στον λόφο Καρυές στη Θερμή. Είναι γυναικεία Μονή. Ευρίσκονται τα λείψανα του Αγ. Ραφαήλ, ο οποίος μαρτύρησε με φρικτό θάνατο από τους Τούρκους.
Η Ιερά Μονή του Αγίου Ραφαήλ.
  • Ιερός Ναός της Παναγιάς στην Αγιάσο. Ευρίσκεται η Ιερά Εικόνα της Παναγίας με την επιγραφή "Μήτηρ Θεού, Αγία Σιών". Πλήθος προσκυνητών συρρέει τον Δεκαπενταύγουστο για να προσκυνήσει την Θαυματουργό εικόνα.
Η Εικόνα της Παναγίας της Βρεφοκρατούσας στην Αγιάσο.
  • Ιερός Ναός Παμμεγίστων Ταξιαρχών στον Μανταμάδο. Ευρίσκεται το Θαυματουργό εικόνισμα του Αρχάγγελου που είναι φτιαγμένο από πηλό και αίμα.
Το ανάγλυφο εικόνισμα του Ταξιάρχη στο Μανταμάδο.
  • Ιερά Μονή Λειμώνος στην Καλλονή.  Βορειοδυτικά της Καλλονής έχει πλούσια βιβλιοθήκη χειρογράφων.
Ιερά Μονή Λειμώνος, στην Καλλονή.
  • Ιερός Ναός Αγ. Θεράποντος στη Μυτιλήνη. Ο μεγαλύτερος Ναός της Μυτιλήνης. Με ωραιότατο Τέμπλο και Εικόνες Αγίων.
Αποψη του Αγίου Θεράποντα.
  • Ιερός Ναός Παναγίας της Πέτρας. Πάνω στο βράχο της Πέτρας με τα 110 σκαλιά, ευρίσκεται ο Ναός της Παναγίας της Γλυκοφιλούσας. Εορτάζει τον Δεκαπενταύγουστο.
Αποψη της Πέτρας. Διακρίνεται ο βράχος με την Εκκλησία της Παναγιάς.
  • Ιερά Μονή Ιωάννου Θεολόγου ΥΨΗΛΟΥ Αντισσας. Στο όρος Ορδυμνος, βρίσκεται η Ιστορική Μονή του Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου. Εορτάζει στις 8 Μαίου. Φυλάσσονται πλήθος από Ιερά Κειμήλια και χειρόγραφα.
Εσωτερικός χώρος της Μονής Υψηλού.
Το Καμπαναριό στο κέντρο του Μανταμάδου. Η εικόνα του Αγίου Ραφαήλ με τον Αγιο Νικόλαο και την Αγία Ειρήνη.
Αγία Μαγδαληνή. Σκόπελος Γέρας. Υπάρχει σπήλαιο με πολλές στοές.

Ιστορικό | Διδακτικό προσωπικό | Αρθρογραφία | Πειραματικό Βήμα

Προγράμματα | Εκδηλώσεις | Θέατρο | Μαθητές | Εργασίες Μαθητών | Η Λέσβος